Izumirajoci jeziki so vsi jeziki, katerim je ogrožen obstoj . Na svetu je veliko jezikov, v veliki meri se med seboj razlikujejo po tem ali jih govori vecja ali manjša množica ljudi.
Med izumirajoci jeziki so predvsem jeziki, ki jih govorijo maloštevilni ljudje . Njihov obstoj je odvisen od vec dejavnikov. Predvsem prenašanje na mlajše generacije je dober nacin za njihovo ohranjanje. Poleg tega danes tehnologija omogoca, da se izumirajoci jeziki ohranijo na razlicnih medijih, kateri ostanejo bolj ali manj trajno na razpolago osebam, katere si željo te jezike slišati ali ji celo nauciti. Izumirajoci jeziki, njihovo ohranjanje pomeni, da se ohranja kultura ljudi, ki ga govorijo. Danes je zavedanje dragocenosti doseglo pomemben napredek. Predvsem družba se je zacela zavedati bogastva, ki ga izumirajoci jeziki s seboj nosijo.
Izumirajoci jeziki imajo pri ohranjanju cel niz možnosti. Poleg ohranjanja na razlicnih sodobnih medijih je iz zgodovine znana dobra metoda njihovo naravno ohranjanje na obmocju, kjer ni vpliva drugih jezikov. Tako niso redki primeri, ko so se izumirajoci jeziki ohranili na drugih celinah s pomocjo migracij na te celine. Danes lahko jezike, ki so se pred vec stoletji govorili na dolocenem obmocju in so se spremenili, slišimo na drugi celini v svoji bolj ali manj originalni obliki. Pri tem gre za zanimiv pojav. Jezik, ki je ostal na prvotnem ozemlju se je spremenil skladno z razvojem družbe. Migranti pa so ta jezik ponesli na drugo celino in ga ohranili v vec ali manj originalni obliki do današnjih dni. Primere imamo tudi na slovenskem etnicnem ozemlju. Gre za sila barvit in zanimiv jezik, ki se govori v dolinah pod Kaninom. Kako bo jezik obstal in se ohranil je odvisno predvsem od nas samih. Jezike je vredno ohraniti, saj je to del slovenske kulture. Dobro je, da izumirajoci jeziki ne dosegajo svojo skrajno tocko oziroma obrnejo trend na pozitivne vrednosti.
Vir: http://www.prevodialkemist.si/blog/izumirajoci-jeziki-sveta